Botrányos puccs a XVI. kerületi MSZP-ben
Az alábbiakban módosítás nélkül adjuk közre Horváth Mihály XVI. kerületi önkormányzati képviselő, MSZP frakcióvezető sajtóhoz eljuttatott levelét:
Nyers hatalomvágy és beteljesülésének állomásai: polgármester jelölő fórum jogellenes feloszlatása, tömeges tagbeléptetésekkel a szervezet megszállása, szabálytalan ál-alapszervezet alapítások, szabálytalan és bizarr jelölések, politikai hibák. Ezek jellemzik a kerületi MSZP felkészülését az előttünk álló önkormányzati választásra.
2002-ben a párt jelöltjeként lettem egyéni képviselő Cinkotán, azóta vezetem az MSZP frakcióját. Belülről láttam és éltem meg a pártszervezet megszállását és jogi, politikai lezüllesztését. Erről Önnek, az Olvasónak is tudnia kell, hogy tehessen a tisztább közéletért! Természetesen az MSZP országos és budapesti vezetői ismerik az itteni eseményeket, de valamiért nem avatkoztak be. Az MSZP Alapszabálya szerint a párt tevékenysége a közvélemény előtt nyitott. Lássuk akkor ennek megfelelően a történteket sorjában és röviden.
2002-ben a kerületi szocialisták messze az addigi legjobb választási eredményüket érték el, de így is voltak olyanok, akik sem egyéniben, sem listán nem lettek képviselők, vagy mást nyertek, mint amit szerettek volna. Ezek a láthatóan csalódott szereplők hatalomvágyuk táplálta irigységből szembefordultak győztes társaikkal, és a kulisszák mögött a 2006-os revánsra készültek velük szemben. Idén áprilisban eljött az idejük, amikor vezetőjük, dr. Vidorné dr. Szabó Györgyi újra a kerület egyéni országgyűlési képviselője lett. De most bejelentkezett a már régóta igazából vágyott címért: a polgármesterségért, és mellé kérte a nem őt támogató frakciótagok lecserélését is. Ehhez először azt kellett elérnie, hogy a párton belüli előzetes megmérettetésben legyőzze azt a dr. Szabó Lajos Mátyást, aki nyolcadik éve teljes munkaidejében polgármester, és aki most egy sikeres ciklust zár. Meg kellett győznie a tagságot arról, hogy akkor jelöljön új, nem teljes munkaidőben dolgozó, csak szociális ügyekben jártas embert a feladatra, őt magát, amikor két jelentős uszoda-beruházást kell az önkormányzatnak rövid határidőre befejeznie, különben 0,9 milliárd forint EU támogatást elveszít a kerület. Nem bízta a dolgot csak a meggyőzésre. Beléptette a pártba az ő szervezésében a választás előtt kampánycélból megalakított Nőtagozat tagjait, illetve egy őt támogató párttaggal, aki civilben a miniszterelnök titkára és a kerületi elnökkel együttműködve főként nem kerületi fiatal baloldaliakkal el akarta foglaltatni a rákosszentmihályi és a cinkotai alapszervezeteket (a helyi pártszervezet hat alapszervezetből áll). Amikor úgy tűnt, hogy ez sikerül, akkor számára és szekértolói számára is váratlanul néhányunk ezen felháborodott, hosszú ideje a baloldalt támogató rokonai és ismerősei június 12.-én beléptek a rákosszentmihályi alapszervezetbe, és visszafordították az erőviszonyokat. Dr. Szabó Lajos Mátyás várható győzelmétől úgy megrémült dr. Vidorné és köre, hogy – a polgármester-jelöltről aznapra tervezett döntés elhalasztását mindenáron elérendő – néhány megtévesztett elnökségi taggal (őket is kirakták később a képviselőjelöltek közül, amint a piszkos munkát elvégezték) többséget elérve az elnökségben, azzal jogellenesen feloszlattatták a polgármester-jelölésre írásban összehívott, a helyszínen gyülekező párttagokat, és június 28.-ára új jelölőfórumot hívattak össze. Időt akartak nyerni.
Annyi ma már bizonyos, hogy közben nem tétlenkedtek. Egy héten belül elérték, egyetlen napon 187 fő belépett az éppen aznapi lapokban közöltek szerint jelentősen csökkenő népszerűségű MSZP 193 tagot számláló XVI. kerületi szervezetébe, és éppen akkor, amikor abban önkormányzati jelölésekről volt szó. Az új belépők többsége számára „annyira fontos” volt a tagság elnyerése, hogy soha egyetlen fórumon, még a tagfelvételükről és a polgármester-jelöltről határozón sem jelentek meg. Akkor meg mire kellettek, kérdezi a figyelmes olvasó. Megmondom. Ha kevés tag (csak a fele vagy még kevesebb) megy el a polgármester-jelölésre, akkor az a taggyűlés nem határozhat, csak a tartalék fórum, a küldöttgyűlés, ahol viszont már egyharmadnyi ember is elég, mivel oda három párttag delegál egy küldöttet, az új beléptetettek is. Ez volt a cél. Így is történt, küldöttgyűléssé soványodott a határozatképtelen taggyűlés, amelyen már rész vettek az új küldöttek is. „Természetesen” ott dr. Vidorné nyert 80:36-ra, de csak 44 szavazattal, amely kevesebb, mint az új beléptetettjei után delegált 62 új küldött száma. Dr. Szabó Lajos Mátyás 36 szavazata elég lett volna győzeleméhez, ha csak a 193 régi tag utáni 64 küldött van. A szabálytalan tagoszlatás, az etikátlan és gyaníthatóan jogellenes tömeges tagfelvételek tehát meghozták „gyümölcsüket” dr. Vidornénak. Olyanok állítottak ellenünkre polgármester-jelöltet, akik, ha léteznek egyáltalán, októberben nem a kerületben fognak szavazni.
Szekértolóinak is kellett adnia valamit, ezért a polgármester kirakását követően második lépésként „elrendelte” a 2002-ben egyéni győzelmet szerző kilenc képviselő közül hat, köztük a beruházásokért felelős, második ciklusban alpolgármester Asztalos Lajos, a frakcióvezető Horváth Mihály és a második ciklusban bizottsági elnök Kovács Gyula eltávolítását a képviselőjelöltek közül. Helyükre a tömeges tagbeléptetésekben közreműködő, közügyekben teljesen tapasztalatlan fiatalokat, és a miniszterelnök titkárának a helyi politikában szintén teljesen járatlan, nem is a kerületben lakó feleségét javasolta. Mivel az eltávolítások nagy többsége nem ment szabályszerűen, megoldották szabályellenesen. A képviselőjelölt állítás jogával rendelkező és azzal jogszerűen élő cinkotai és rákosszentmihályi alapszervezetekkel párhuzamosan, mintegy azok „fölött”, szabályellenesen ál-alapszervezeteket hoztak létre a Sashalomra fölvett új tagok kivezényelt „kontingenseivel”. Ezután az ál-alapszervezetek visszahívták a valódiak képviselő-jelöltjeit, majd maguk állítottak új jelölteket, és új küldötteket is választottak. A küldöttgyűlés pedig, amelyben nagy többségben voltak dr. Vidorné új szerzeményei, megválasztotta az általa kívánt jelölteket.
Minden szerintem szabálytalan mozzanat ellen panasszal éltem – mellettem mások is – az MSZP megfelelő felsőbb testületeinél. Érdemi válasz még nem érkezett. Több régi tag, köztük képviselők kiléptek a pártból. A törvényességi felügyeletet ellátó ügyészséghez és polgári bírósághoz fordulunk. Itt tartunk, miközben az ajánlószelvényeket ma, amikor e sorokat írom, megkaptuk. A közélet megtisztítása viszont még várat magára!
És Önre, kedves Olvasó!
Horváth Mihály
XVI. ker. önkormányzati képviselő,
2006 aug.08 frakcióvezető (MSZP)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése